باندینگ دندان چیست؟ | هزینه باندینگ دندان

باندینگ دندان چیست؟ | هزینه باندینگ دندان

خانم دکتر ترمه

باندینگ دندان چیست؟ | هزینه باندینگ دندان

در دندانپزشکی باندینگ دندان یک روش برای پنهان کردن معایب دندان است که از ماده رزین کامپوزیت که با رنگ دندان بیمار هماهنگ است استفاده می شود و با تابان نور آن رامحکم می کنند. باندینگ دندان یک روش‌ درمانی برای زیبایی دندان است که در آن یک ماده‎ی مصنوعی به نام رزین کامپوزیت به ساختار دندان طبیعی متصل می‎شود.

در واقع از باندینگ  دندان برای موارد زیر استفاده می شود :

-بازسازی پوسیدگی دندان

-تعمیر دندان شکسته و یا ترک خورده

-برای بهبود ظاهری دندان که رنگ آن تغییر کرده

-برای اینکه دندانها مانند هم باشند

-برای شبیه بودن دندان ها

-جایگیزن لوازم آرایشی چر شدخ مانندآمالگام

-دندان‌هایی که شکسته‌اند یا دچار لب‌پریدگی شده‌اند.

-اگر بین دندان‌های جلو فاصله باشد، می‌توان از باندینگ دندان  برای رفع این مشکل استفاده کرد.

-به طور کلی، باندینگ دندان  روش ارزان و مناسبی برای رفع برخی ایرادات دندان‌ها می‌باشد.

-برای محافطت از لثه در صورتی که بخشی از ریشه دندان از بین رفته باشد.

روش این کار توسط دندانپزشک و با آمادگی کامل انجام می شود. این روش به بی حسی نیاز نیست مگر در موارد خاص که باید پوسیدگی دندان ترمیم شود. اول سطح دندان را زبر کرده و مایع تهویه به آن اعمال می شود و بعد از آن باندینگ چسبیده شده و رزین دندان نیز برای آن قرارگرفته و یعد از قالب گیری و صاف شدن نور به آن بابیده می شودو در آخر سر آن راتمیز و به آن پلیش می زند.


مزایای باندینگ دندان:

-هزینه‌: در این روش هزینه‌ی باندینگ دندان، نسبت به ونیر سرامیکی یا دیگر روش‌های ترمیم دندان کمتر می باشد.

-زمان وتعداد جلسات درمان: برای انجام باندینگ دندان معمولا یک جلسه‌ی 1 الی 2 ساعته طول خواهد کشید.

-ترمیم پذیری:در واقع روش‌هایی مثل لمینت سرامیکی در صورت بروز مشکلاتی مثل شکستن یا لب پریدگی و لکه‌دار شدن ونیر، امکان ندارد که آنها را ترمیم کرد و باید دوباره عمل لمینت انجام شود. ولی درباندینگ دندان این گونه نیست و در صورت بروز چنین مشکلاتی متخصص دندانپزشک به راحتی می‌تواند لکه‌های سطحی را صیقل داده و یا مواد باندینگ جدیدی مورد استفاده قرار دهد تا لب پریدگی‌ها برطرف شوند.

-مینای دندان:در این روش  باندینگ نسبت به سایر روش‌ها مثل روکش دندان، آسیب کمتری به مینای دندان می رسد. چون در مقایسه با آن‌ها، دندان‌ها کمتر نیاز به آماده سازی و یا تراشیدن دارند.

معایب باندینگ دندان:

-تغییر رنگ:هر روشی معایبی دارد در روش  باندینگ دندان در مقایسه با لمینت سرامیکی قابلیت تغییر رنگ بیشتری دارد. چند روز اول درمان از خوردن قهوه و نوشابه و همچنین مصرف سیگار خودداری کنید. از موادی که دارای رنگدانه هستند استفاده کردید، حتما مسواک بزنید تا در دراز مدت، باندینگ دندان شما دچار تغییر رنگ نشود.

-طول عمر: باید بدانید که طول عمر طبیعی باندینگ دندان، نسبت به لمینت سرامیکی کمتر است. پس برای افزایش طول عمر باندینگ باید موارد بهداشتی دهان و دندان را به صورت کاملا جدی رعایت کنید.

-آسیب پذیری: لمینت سرامیکی و یا روکش‌های دندان در مقابل جویدن مواد غذایی سخت تحمل بیشتری نسبت به باندینگ دارند. پس حتما مراقب باشید تا تا باندینگ دندان شما دچار لب‌پریدگی یا شکستگی نشود.


برچسب ها :

هزینه باندینگ دندان

معایب باندینگ دندان

مزایای باندینگ دندان

باندینگ دندان چیست؟

قیمت باندینگ دندان

خرید باندینگ دندان