ردیف و مرتب کردن دندان | مرتب کردن دندان

ردیف و مرتب کردن دندان | مرتب کردن دندان

خانم دکتر ترمه

ردیف و مرتب کردن دندان | مرتب کردن دندان

اکثرا افراد دندان‌هایی نامرتب دارند. در بعضی مواقع دندان‌های صاف و مرتب با افزایش سن نامرتب و کج می‌شوند زیرا ساختار دهان تغییر کرده یا به دلیل افتادن دندان‌ها، دندان‌های مجاور حرکت می‌کنند. دربعضی موارد اختلالات و مشکلات کارکردی در دندان‌های نامرتب مانند جابجایی فک‌ها، فشار اضافی بر بافت لثه و استخوان و پوشش نامناسب سطح دندان‌ها بیشتر دیده می‌شود. تمام این مسائل می‌توانند به دلیل نامرتب بودن دندان‌ها ایجاد شوند. برای پیشگیری از این مشکلات در اولین مرحله باید دندان‌ها را مرتب و صاف کرد.

مراحل ردیف و مرتب کردن دندان  کرد :

1-ردیف و مرتب کردن دندان با ارتودنسی ثابت

مرتب و ردیف کردن دندان با استفاده از ارتودنسی ثابت است. این شیوه بیشتر در میان نوجوانان معمول است، اما بزرگسالان بسیاری نیز این شیوه را انتخاب کرده اند. ارتودنسی ثابت معمولا دو تا سه سال روی دندان های بیمار می ماند و دوره درمان بستگی به جابه جایی مورد نیاز دندان فرد دارد. طول درمان زیاد به همراه ظاهر نه چندان زیبای این نوع ارتودنسی باعث می شود که بسیاری نسبت به استفاده از آن برای مرتب کردن دندان خود بی میل باشند. ظاهر این روش می تواند ناخوشایند باشد و تاثیر مخربی بر روی اعتماد به نفس فرد بگذارد.

2-مرتب کردن دندان با ارتودنسی لینگوال

راه دیگری که برای ردیف و مرتب کردن دندان بیمار استفاده می شود، ارتودنسی لینگوال است. این روش درمان مشابه ارتودنسی ثابت است و از مجموعه ای از سیم برای جمع کردن و مرتب کردن دندان ها استفاده می شود. تفاوت این دوشیوع در مزیت ارتودنسی لینگوال می باشد این است که این مجموعه سیم ها در پشت دندان ها استفاده شده و قابل مشاهده نیستند. این نوع درمان ناراحت کننده است و مدتی طول می کشد تا به آن عادت کنید، اما برای کسانی که قصد مرتب کردن دندان هایشان بدون جلب توجه را دارند، گزینه بسیار مناسبی است.

3-مرتب کردن دندان با پلاک های شفاف

این روش ارتودنسی تکنیکی است که دندان ها را بدون استفاده از سیم های قابل مشاهده مرتب می کند. ردیف کردن دندان با سیستمی از پلاک های شفاف کار می کند که به تدریج دندان ها را به جای اصلی خود هدایت می کنند. این پلاک ها می توانند برای غذا خوردن و مسواک زدن در آورده شوند. این شیوه اخیرا در میان بزرگسالانی که مایل نیستند درمانشان قابل مشاهده باشد، با استقبال فراوانی روبرو شده است. باید توجه داشت که این شیوه به اندازه ارتودنسی ثابت و لینگوال برای موارد سخت و پیچیده استفاده نمی شود. پلاک های شفاف تنها قابلیت مرتب کردن دندان هایی را دارند که مشکلات محدودی را تجربه می کنند.

4-ردیف کردن دندان با پلاک اینمان

این پلاک اینمان ترکیبی از ارتودنسی ثابت و پلاک های شفاف است. این روش در حالی که به دلیل وجود سیم های فلزی به اندازه پلاک های شفاف ظریف نیست، قابلیت این را دارد که از دهان بیرون آورده شود. گفته می شود که ردیف کردن دندان به این شیوه سریع تر است و همچنین به اندازه پلاک های شفاف گران نیست.

5-مرتب کردن دندان با ارتودنسی دیمون

به جای ارتودنسی فیکس و لینگوال برای ردیف کردن دندان ها ارتودنسی دیمون است. این نوع ارتودنسی به دلیل اینکه سایش در آن به حداقل می رسد گزینه مناسبی محسوب می شود. در این روش بیمار به دلیل عدم وجود گره های الاستیکی وضعیت راحت تری دارد. گفته می شود که این نوع از درمان سریعتر از دیگر انواع ارتودنسی به نتیجه می رسد. این نوع روش مرتب کردن دندان به دلیل تکنولوژی جدید خود دارای علاقمندان بسیاری است.

هزینه مرتب کردن دندان

وقتی که بزرگسالان بخواهند با هدف زیبایی ارتودنسی انجام دهند، در مطب های خصوصی با هزینه های بالایی روبرو خواهند بود. به طور کل هزینه درمان ارتودنسی هزینه بالایی دارد. همچنین هزینه های درمان اینچنینی نسبت به سن و شرایط دهان و دندان هر بیمار متفاوت می شود. هر چقدر سن بیمار پایین تر باشد، هزینه ها هم پایین تر خواهد بود.

جراحی برای ردیف کردن دندان ها

جراحی ردیف کردن دندان بیشتر توسط افرادی انجام می شود که فک پایین آنها از فک بالا جلوتر یا عقب تر است یا اینکه فک آنها به شکل نادرستی قرار دارد. با استفاده از بیهوشی کوتاه مدت انجام می شود و متخصص در آن موقعیت استخوان ها و لثه ها را تغییر می دهد تا با یکدیگر هماهنگ شوند. این روش در حقیقت مزایای طولانی مدتی دارد. زیرا به سلامت دندان ها و لثه ها کمک می کند و از پوسیدگی های ناشی از عدم هماهنگی دندان ها جلوگیری می کند. همچنین تغییر محل فک به بهتر جویدن غذا، گاز زدن و تنفس بهتر کمک می کند. معمولا پیش و پس از جراحی بیمار مجبور است از بریس استفاده کند تا به جابه جایی بهتر دندان ها کمک کند. بنابراین می توان گفت در میان شیوه های مختلف مرتب کردن دندان جراحی هم از گزینه هاییست که می توان به آن فکر کرد.


برچسب ها :

جراحی ردیف کردن دندان

روش های مرتب کردن دندان

ردیف کردن دندان

مرتب کردن دندان

ردیف و مرتب کردن دندان