دیپ بایت دندان | درمان دیپ بایت دندان

دیپ بایت دندان | درمان دیپ بایت دندان

خانم دکتر ترمه

دیپ بایت دندان | درمان دیپ بایت دندان

دندان های انسان در حالت  در واقع دندانهای جلوی فک بالا باید در حدود 2 الی 3 میلیمتر از دندانهای فک پایین را از نظر عمودی بپوشانند. در صورت وجود دیپ بایت دندانهای قدامی فک بالا مقدار زیادی از دندانهای قدامی فک پایین را می پوشاند و بدین ترتیب دندانهای پایین کمتر از حد طبیعی دیده می شوند و در بعضی موارد ممکن است دندانهای قدامی فک پایین به بافت نرم کام برخورد نمایند و باعث آزردگی مخاط بافت نرم فک بالا شود.


دیپ بایت دندان  یکی از ناهنجاریهایی است که درکودکان و بزرگسالان در ارتفاع عمودی صورت دیده می شود. که درآن روی هم قرار گرفتن دندانهای فک بالا و پایین بیش از حالت طبیعی است. و ارتفاع یک سوم تحتانی صورت کوتاهتر از حالت عادی می گردد. به مرور زمان با سائیدگی دندان ها، چهره فرد به شدت تحت تاثیر قرار گرفته و زیبایی لبخند به مرور کمتر می­شود. در بیماری دیپ بایت دندان، دندان های جلویی فک پائین، بافت نرم کام را تحت تاثیر قرار داده و بافت نرم فک بالا را اذیت می­کنند.

نشانه های دیپ بایت دندان

دیپ بایت دندان در دو مرحله اولیه و پیشرفته دیده میشود. برخی از بیماری های مربوط به فک و دندان که اکثرا با درد همراه هستند، دیپ بایت دندان فاقد درد بوده و به مرور زمان پیشرفت می­کند. دیپ بایت دندان در مراحل اولیه تغییرات چندان چشمگیری در ظاهر فرد ایجاد نمی­کند. به مرور زمان زمینه ایجاد مشکلات برگشت ناپذیری را در فرد ایجاد کرده و زیبایی وی را به شدت تحت تاثیر قرار می­دهد.

1-مراحل اولیه دیپ بایت دندان

دراین مرحل اولیه ابتلا به این دیپ بایت فرد متوجه ناسازگار با زیبایی صورت خود می­شود که دندان های جلوی فک پائین او دچار سائیدگی شده و نیز شکست های نازکی در دندان هایش ایجاد شده است که با تجمع جرم و خونریزی لثه، همراه می­باشد. هنگامی که این مشکل ادامه داشته باشد،لبه بالای دندان های فک پایین و نیز فک بالا به شدت سائیده شده و از بین میروند. در مراحل اولیه ظهور دیپ بایت دندان  فرد متوجه پوسته پوسته شدن دندان های خود به صورت کاملا ناگهانی شده و از خونریزی لثه به ویژه در هنگام مسواک زدن رنج می­برد. در صورت این روند به مرور زمان تحلیل لثه ها به دلیل فرو رفتن لبه های بالایی دندان ها در لثه و جویده شدن بافت لثه پشت دندان های فک بالا و نیز جلوی دندان های فک پائین، رخ می­دهد.و زمینه ایجاد لثه ای نازیبا را فراهم می­کند.

2-مراحل پیشرفته دیپ بایت دندان

در صورت پیشرفت دیپ بایت دندان ، پوسیدگی شدید دندان ها و نیز درد بسیار شدید در دندان های درگیر را به دنبال دارد. این مشکل در مراحل پیشرفته، حساسیت هایی را در سراسر دندان ها ایجاد کرده و منجر به درد در مفصل فکی گیج گاهی خواهد شد.

دلایل بوجود آمدن دیپ بایت دندان :  عوامل ژنتیکی و یا محیطی  شامل:
1- رشد بیش از حد دندانهای قدامی( اکستروژن)
2- رشد ناکافی دندانهای خلفی (اینتروژن)
3- ترکیبی از اکستروژن و اینتروژن
4- رشد ناکافی استخوان فک.

درمان دیپ بایت دندان
1- اصلاح رشد بیش از حد دندانهای قدامی
2- اصلاح رشد ناکافی دندانهای خلفی
3- ترکیبی ازاین دو
4- تغییر موضع دندانهای قدامی بالا و پایین باشد.

عوارض بیماری دیپ بایت دندان

-موجب عملکرد نامناسب دندان‌های جلویی

- فرو رفتن دندان‌های جلویی پایین در بافت لثه کام در هنگام جویدن که باعث مشکلات پریودنتال می‌گردد.

- زیبایی لبخند را می‌کاهد .

 

درمان دیپ بایت دندان

مهم ترین درمان های توصیه شده به افراد مبتلا به این معضل در مراحل اولیه، ارتودنسی فک بالا و فک پائین و بازسازی پروتزی دندان هایی است که در روند پیشرفت این مشکل، دچار آسیب دیدگی شده اند. اما این روش در مراحل پیشرفته پاسخ گو نخواهد بود، و درمان های پیچیده تری مانند ارتودنسی و جراحی فک را می­ طلبد.


برچسب ها :

درمان دیپ بایت دندان

عوارض دیپ بایت دندان

علائم دیپ بایت دندان

دیپ بایت دندان